9th Anniversary Sale | Enjoy an Additional 9% Off Orders Over $900. Use Code: NINE | Shop Now
- Highest quality raw materials: One-piece tungsten carbide
- The most concentric bur ever produced-consistent in size resulting in: Efficient cutting, Less chatter, Superior control, Better finish
- CNC (Computer Numerical Control) precision manufacturing produces a top quality rotary instrument product that exceeds industry standards for quality and precision
- Task and material specific blade configurations produce optimal cutting, efficient finishing and outstanding durability
- Sharper blades = more working time
| SKU: | 150280-1 |
| MFR #: | SS701 |
| Size Number: | 701 |
| Sterile: | Non-Sterile |
| Autoclavable: | Autoclavable |
| Reusable/Disposable: | Reusable |
| Diameter: | 1.2 mm |
| Shank: | FGSS |
| Material: | Carbide |
| Tip Length: | 4.2 mm |
| Application: | Operative |
| Shape: | Flat End Tapered |
| Length: | 16 mm |
SKU:
150280-1
MFR #:
SS701
$27.50
Save $6.25 (23% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Anniversary Sale: Extra 9% Off $900
Use Code NINE - Ends Thursday, May 28. Terms
Order this selection: Flat End Tapered Cross-Cut 701 Carbide Burs, Operative, FGSS, 6-Blade, Head Diameter 1.2 mm, Length 4.2/16 mm
Added to your shopping cart
$27.50
Save $6.25 (23% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Anniversary Sale: Extra 9% Off $900
Use Code NINE - Ends Thursday, May 28. Terms