Smile More. Spend Less. | Check out this week's PRICE DROPS.
- Blended Neck® designed greater strength
- Single-piece construction minimizes breakage
- Up to 70% stronger than leading competitive brands
- Concentric design minimizes vibration, reducing chatter
| SKU: | 151117-1 |
| MFR #: | 1558FG |
| Size Number: | 1558 |
| Sterile: | Non-Sterile |
| Autoclavable: | Autoclavable |
| Reusable/Disposable: | Reusable |
| Diameter: | 1.2 mm |
| Shank: | FG |
| Material: | Carbide |
| Tip Length: | 3.8 mm |
| Application: | Operative |
| Shape: | Round End Straight |
| Length: | 19 mm |