Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
- Will accurately cut with a fine degree of divergence and facilitate the avoidance of undercuts.
- Made with high-quality fine-grain tungsten carbide.
- Delivers minimal vibration when subjected to the rotational speeds of the dental hand- piece.
- Maximized performance and procedural comfort.
- Effective cutting rate and performance for the most popular procedures.
| SKU: | 152641-2 |
| MFR #: | 34844 |
| Size Number: | 8 |
| Sterile: | Sterile |
| Reusable/Disposable: | Reusable |
| Diameter: | 2.3 mm |
| Shank: | HP |
| Material: | Carbide |
| Tip Length: | 1.6 mm |
| Shape: | Round |
| Length: | 44.5 mm |
SKU:
152641-2
MFR #:
34844
$52.79
Save $9.66 (18% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Round
HP
Order this selection: Round 8 Sterile Carbide Burs, Operative, HP Shank, 6-Blade, Head Diameter 2.3 mm, Length 1.6/44.5 mm
Added to your shopping cart