Check out this week's PRICE DROPS | Save 5% on EdgeEndo - use code: SPRING5
- MEISINGER diamond instruments for practice and laboratory are bonded to a stainless steel body by means of the most modern galvanizing process with selected natural diamond grains.
- This guarantees an extremely homogeneous, safe and lasting diamond coating of the instruments and thus optimal results.
| SKU: | 151832-23 |
| MFR #: | 856G-016-FG |
| Size Number: | 856/016 |
| Sterile: | Non-Sterile |
| Autoclavable: | Autoclavable |
| Reusable/Disposable: | Reusable |
| Diameter: | 1.6 mm |
| Shank: | FG |
| Material: | Diamond |
| Color: | Green |
| Grit: | Coarse |
| Tip Length: | 8.0 mm |
| Application: | Operative |
| Shape: | Round End Tapered |
| Length: | 19 mm |
SKU:
151832-23
MFR #:
856G-016-FG
$70.79
Save $17.54 (25% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Round End Tapered
FG
Order this selection: Round End Tapered 856 Diamond Burs, Operative, FG Shank, Head Diameter 1.6 mm, Length 8.0/19.0 mm, Green, Coarse Grit
Added to your shopping cart