Check out this week's PRICE DROPS | Save 5% on EdgeEndo - use code: SPRING5
- Single-patient use diamond burs.
- Sterilized and sterile packed.
- Color coded.
- Economical, easy dispensing box.
| SKU: | 151502-2 |
| MFR #: | 1116.7C |
| Size Number: | 1116/016.7 |
| Sterile: | Sterile |
| Reusable/Disposable: | Disposable |
| Diameter: | 1.6 mm |
| Shank: | FG |
| Material: | Diamond |
| Color: | Black |
| Grit: | Super Coarse |
| Tip Length: | 7.0 mm |
| Application: | Operative |
| Shape: | Round End Tapered |
| Length: | 19 mm |
SKU:
151502-2
MFR #:
1116.7C
$65.48
Save $23.09 (35% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Round End Tapered
FG
Order this selection: Singles Round End Tapered Sterile Diamond Burs, Single Patient Use, Operative, FG Shank, Head Diameter 1.6 mm, Length 7.0/19.0 mm, Black, Super Coarse Grit
Added to your shopping cart