Check out this week's PRICE DROPS | Save 5% on EdgeEndo - use code: SPRING5
- Single-patient use diamond burs.
- Sterilized and sterile packed.
- Color coded.
- Economical, easy dispensing box.
| SKU: | 152897-3 |
| MFR #: | 1714.10M |
| Size Number: | 1714/014.10 |
| Sterile: | Sterile |
| Reusable/Disposable: | Disposable |
| Diameter: | 1.4 mm |
| Shank: | FG |
| Material: | Diamond |
| Color: | Blue |
| Grit: | Medium |
| Tip Length: | 10.0 mm |
| Application: | Operative |
| Shape: | Tapered Torpedo |
| Length: | 19 mm |
SKU:
152897-3
MFR #:
1714.10M
$56.49
Save $8.76 (16% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
Torpedo
FG
Order this selection: Singles Tapered Torpedo Sterile Diamond Burs, Single Patient Use, Operative, FG Shank, Head Diameter 1.4 mm, Length 10/19 mm, Blue, Medium Grit
Dropship - Typically ships within 4-6 weeks - Non-returnable
Added to your shopping cart