Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
- Oscillating tower heater is perfect to heat up your room or office.
- Air is warmed as it passes over a large ceramic and aluminum heating element providing more consistent and natural heat.
- Heat is dispersed by a powerful fan.
- Programmable digital thermostat can be set to your ideal temperature.
- Up to 1500-watt heating output at maximum performance.
- Auto-off timer up to 8 hours.
- Designed with safety in mind with overheat auto shut-off protection, tip-over switch, and cool-to-the-touch plastic housing.
- Includes remote control.
- Intergrated carry handle.
| SKU: | A-10021435 |
| MFR #: | HECT24 |
| Product Biodegradability Indicator: | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 8.07" |
| Height : | 7.640" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 00042167201265 |
| Carton Weight: | 6.57 lb |
| Depth: | 24.09" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Country Of Origin : | CHINA |
| Weight: | 6.57 lb |