Smile More. Spend Less. | Check out this week's PRICE DROPS.
- Create professional-looking two pocket folders as the heavy paper material features a matte finish and soft texture designed to hide marks and scuffs.
- Effortlessly load and unload your documents as each pocket corner features built-in open side notches designed for easier access to your pages.
- Use to create folders for school, document folders for your notes, project folders, business folders, and more.
- Add a professional touch to your folders as the die-cut card slot located on the inside front pocket allows you to insert a business card.
- Easily identify and brand these pocket folders as its paper design allows you to write on or add a label to the front or back cover.
- Each pocket can hold up to 20 sheets of loose paper, totaling in 40 sheets.
| SKU: | A-10003630 |
| MFR #: | 47985 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 9.8" |
| Height : | 2.7" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 00077711479852 |
| Carton Weight: | 2.57 lb |
| Depth: | 12.3" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 2.57 lb |