Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
- Blend of natural (hog's hair) and synthetic fibers provides high gloss with minimal swirl marks.
- Ideal burnishing pad for corded electric machines; can be used with all ultra-high-speed (1500 rpm and above) burnishers.
- Designed for moderately frequent burnishing across a wide variety of finishes and traffic conditions.
- Fibers throughout the floor pad are permeated with high-quality resins to deliver high performance over the life of the pad.
- Open construction resists clogging and washes out easily for long pad life.
| SKU: | A-10021525 |
| MFR #: | 3300-20 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 20" |
| Height : | 5.400" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 50048011182105 |
| Carton Weight: | 3.9 lb |
| Depth: | 20.5" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Country Of Origin : | UNITED STATES |
| Weight: | 3.9 lb |
SKU:
A-10021525
MFR #:
3300-20
This item is excluded from TDSC coupon discounts.
White
Order this selection: Ultra High-Speed Natural Blend Floor Burnishing Pads 3300, 20" Diameter, White, 5/Carton
Added to your shopping cart