9th Anniversary Sale | Enjoy an Additional 9% Off Orders Over $900. Use Code: NINE | Shop Now
Open construction pad with tough fibers and abrasives make fast work of heavy duty cleaning jobs.
Use in the kitchen to replace scrapers, steel wool and metal sponges. Typical applications include heavily baked-on food and food processing equipment.
Use in the kitchen to replace scrapers, steel wool and metal sponges. Typical applications include heavily baked-on food and food processing equipment.
- Tough fibers and abrasives to clean grills and ovens and remove baked-on food from pots and pans
- Fiber: the product contains durable synthetic fibers that are crimped and heat set to develop a strong open web
- Dimensions: 6" x 9"
- Mineral: the product contains abrasive particles that are effective in scrubbing operation. These particles are evenly distributed throughout the pad to help ensure consistent performance.
| SKU: | A-10005069 |
| MFR #: | MMM86 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 10" |
| Height : | 7" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 50048011055096 |
| Carton Weight: | 2.65 lb |
| Depth: | 21" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 2.65 lb |
SKU:
A-10005069
MFR #:
MMM86
$62.09
Save $18.42 (30% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
- Free, fast shipping included
- No order minimum
- No subscription required
- No hidden fees
This item is excluded from TDSC coupon discounts.
Green
Order this selection: Scotch-Brite Green Heavy Duty Scouring Pad 12/Pack
Sold & shipped by
Staples Business Advantage
This product is sold & shipped by one of our trusted Expanded Selection Partners. Click here to learn more.
Items sold by our Expanded Selection Partners are not eligible for coupons and sitewide discounts at this time.
Items sold by our Expanded Selection Partners are not eligible for coupons and sitewide discounts at this time.
$62.09
Save $19.66 (32% Savings)
Savings dollars and percentage
are calculated against strikethrough price listed below. This will
adjust according to pricing selected.
- Free, fast shipping included
- No order minimum
- No subscription required
- No hidden fees
This item is excluded from TDSC coupon discounts.