Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
Keep your hands clean and your skin soft with this Dial Basics unscented hypoallergenic liquid hand soap. Green Seal certified and microplastics free.
Protect yourself from harmful microbes and dry skin with this gentle but powerful liquid soap. The hypoallergenic formulation help reduce the risk of reactions from children, customers or clients, and the 95 percent natural origin ingredients provide a more sustainable option for schools, health care facilities, and offices. This Dial Basics hypoallergenic hand soap is now microplastics free.
Protect yourself from harmful microbes and dry skin with this gentle but powerful liquid soap. The hypoallergenic formulation help reduce the risk of reactions from children, customers or clients, and the 95 percent natural origin ingredients provide a more sustainable option for schools, health care facilities, and offices. This Dial Basics hypoallergenic hand soap is now microplastics free.
- Liquid soap provides an efficient way to maintain hygiene levels
- Unscented
- Comes in 16 oz. pump bottle
- 12 per carton
| SKU: | A-10018289 |
| MFR #: | 33815 |
| Product Biodegradability Indicator: | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 7" |
| Height : | 9.400" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 17000338156 |
| Carton Weight: | 16.32 lb |
| Depth: | 14" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Country Of Origin : | UNITED STATES |
| Weight: | 16.32 lb |