Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
Texas Instruments MultiView TI-30XS 16 Digit Scientific Calculator Blue/White
1/each
Solve for X with a few keystrokes when you use this Texas Instruments TI-30XS MultiView Scientific calculator.
Find accurate solutions to complex equations with this Texas Instruments TI-30XS MultiView Scientific calculator. The MathPrint feature displays problems as they appear in textbooks, offering a more intuitive learning experience for students. A four-line display shows multiple calculations and lets you follow the steps needed to solve problems. This calculator includes options for scientific notations and tables, making it a smart option for use in high school and college math courses. Clearly labeled buttons along with cut, edit and paste functions delivers effortless navigation, while the solar power and battery combination ensures uninterrupted operation during tests or classroom lessons. This Texas Instruments TI-30XS MultiView Scientific calculator is approved for use with SAT, ACT and AP exams, providing you with a handy test-taking tool.
Find accurate solutions to complex equations with this Texas Instruments TI-30XS MultiView Scientific calculator. The MathPrint feature displays problems as they appear in textbooks, offering a more intuitive learning experience for students. A four-line display shows multiple calculations and lets you follow the steps needed to solve problems. This calculator includes options for scientific notations and tables, making it a smart option for use in high school and college math courses. Clearly labeled buttons along with cut, edit and paste functions delivers effortless navigation, while the solar power and battery combination ensures uninterrupted operation during tests or classroom lessons. This Texas Instruments TI-30XS MultiView Scientific calculator is approved for use with SAT, ACT and AP exams, providing you with a handy test-taking tool.
- Scientific calculator with 16-digit four-line LCD display
- Perfect choice for general math, statistics, pre-algebra, general science, geometry, chemistry
- Calculator works from solar cell and one battery
- Provides up to seven memory variables
| SKU: | A-10008819 |
| MFR #: | TI-30XS MULTI |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 6.688" |
| Height : | 1.250" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 33317190379 |
| Carton Weight: | 0.512 lb |
| Depth: | 9.75" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Country Of Origin : | PHILIPPINES |
| Weight: | 0.512 lb |