Extra! Extra! Buy Now. Save Big. | Check out this week's PRICE DROPS.
Prepare for exams and classes with this Texas Instruments TI-30Xa scientific calculator.
Find accurate solutions to complex problems with this Texas Instruments TI-30Xa scientific calculator. A one-line 10-digit display makes answers easy to see, while the color-coded keypad lets you find numbers and functions for effortless operation. The shift key provides access to advanced functions, letting you tackle pre-algebra, algebra, general science and trigonometry problems. Fraction conversion and decimal functions are perfect for solving basic math problems. This calculator comes with an impact-resistant cover, so it stands up to the rigors of everyday school use. Accepted for use in SAT, ACT and AP exams, this Texas Instruments TI-30Xa scientific calculator is an ideal option for junior high and high school students.
Find accurate solutions to complex problems with this Texas Instruments TI-30Xa scientific calculator. A one-line 10-digit display makes answers easy to see, while the color-coded keypad lets you find numbers and functions for effortless operation. The shift key provides access to advanced functions, letting you tackle pre-algebra, algebra, general science and trigonometry problems. Fraction conversion and decimal functions are perfect for solving basic math problems. This calculator comes with an impact-resistant cover, so it stands up to the rigors of everyday school use. Accepted for use in SAT, ACT and AP exams, this Texas Instruments TI-30Xa scientific calculator is an ideal option for junior high and high school students.
- Scientific calculator with 10-digit one-line LCD display
- Perfect choice for general math, algebra 1 and 2, pre-algebra, general science
- Calculator works from one LR44/76A battery
- Has built-in memory for three variables
| SKU: | A-10008865 |
| MFR #: | TI30XA |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 6.75" |
| Height : | 0.820" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| UPC: | 33317029990 |
| Carton Weight: | 0.376 lb |
| Depth: | 9.75" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Country Of Origin : | TAIWAN, PROVINCE OF CHINA |
| Weight: | 0.376 lb |